New 2023 Adventurer Manufacturing Inc. Scout Kenai Truck Camper
Two Heaters & Lithium Goal Zero w/DC to DC Charger!Adventurer Manufacturing Inc. Scout Kenai truck camper highlights:
- Interior Color: Stone
- Dometic CFX3 75L Fridge/Freezer w/WiFi
- Rear-mounted Diesel Heater
- Removable 4 Corner Jacks w/Stabilizers
- Yeti 1500X Goal Zero Lithium
- DC to DC charger
- Propane heater
- 2nd Propane bottle
- Hanging Bag Storage Driver & Passenger Side
- 2.6 Gal Dometic Portable Toilet
- Designated Bathroom Area
- Interior Wardrobe
- Mud Room Entrance
- Gear Locker
This attractive and accommodating truck camper is equipped with your very own designated bathroom area which has a Lifesaver portable 4.9 gal. Jerry can with charcoal filter and spray wand! Enjoy a good night's rest each night on the front bed and convertible dinette lounge with sleeper conversion. Gaze up at the stars through the moon roof with screen and solar reflective shade. The solar porch light with motion sensor will come in handy at night and the snap-in privacy curtain adds extra privacy when needed. Don't worry about tracking dirt inside thanks to the mud room entrance with a stainless steel drain pan!
Start camping on your terms with any one of these Adventurer Manufacturing Inc. Scout truck campers! Lightweight, highly durable, and energy efficient with a 175W Renogy Monocrystalline solar panel and portable goal zero Yeti 1500X lithium power station so you can go further into the woods. An aluminum exoskeleton framing and a hybrid composite construction will protect your unit all season long. Keep your electronics charged with the USB ports and 110V outlets. After a fun day of exploring nature, crack open a cold one with the bottle opener and gaze up at the stars through the moon roof. The HB Compass removable marine flooring will not only hold up through every adventure, but will also be easy to clean. Come choose the basecamp that best suits your adventurous lifestyle today!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# CT22358A
Exterior Color: Earth Gray
Interior Color: Stone
| Sleeps | 4 |
| Length | 12 ft 2 in |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 6 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Stone |
| Exterior Color | Earth Gray |
| Dry Weight | 1370 lbs |
| Fresh Water Capacity | 4.9 gals |
| Available Beds | Queen |
| Floor Length | 7 ft 8 in |
| LP Tank Capacity | 10 lb |
| Truck Bed Size | Short/Long |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| VIN | 71314 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


