New 2025 Dutchmen RV Colorado 19RBC Travel Trailer
Dutchmen Colorado travel trailer 19RBC highlights:
- Refrigerator
- Dual Bedroom Closets
- 16' Awning
- Full Bath
Step into convenient camping in this cozy travel trailer for three to four. There is a cooktop and a microwave to cook meals on and a refrigerator to hold cold items. Your crew can dine at the booth dinette that includes overhead storage, or head outdoors to sit under the 16' awning. Once your meal is done, grab the fishing poles from the pass-through storage and head down to the water. There is a full bath on board that will let you clean up when you're done, and the residential queen bed up front is sure to provide a great night's rest!
With any lightweight Colorado travel trailer by Dutchmen, you will enjoy plenty of interior space, quality construction, and conveniences to make each trip enjoyable. There are full bath and kitchen amenities to make life at the campground easier than ever, plus you'll find cozy seating spaces and comfortable sleeping arrangements to fit your needs. There are also plenty of storage spaces for your personal belongings, camp gear, food and more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $12,456
Sale Price: $34,975
Stock# N7726
| Sleeps | 3 |
| Length | 25 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 546 lbs |
| Dry Weight | 4638 lbs |
| Cargo Capacity | 2862 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4YDTC0J27S8950586 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


