New 2025 Dutchmen RV Colorado 260RBC Travel Trailer
Dutchmen Colorado travel trailer 260RBC highlights:
- Front Private Bedroom
- Outside Refrigerator
- Full Bath
- Theater Seating
There is comfort found all throughout this travel trailer! Cook your meals with the cooktop, a microwave for popping a bag of popcorn on movie night, and a refrigerator to hold cold items. Your crew can dine at the booth dinette that includes overhead storage, or head outdoors to sit under the 14' awning. Once your meal is done, grab the fishing poles from the pass-through storage and head down to the water. There is a full rear bathroom with a radius shower and exhaust fan on board that will let you clean up when you're done, and the queen bed up front is sure to provide a great night's rest. You even have a hinged entertainment center with fireplace across from the theater seating!
With any lightweight Colorado travel trailer by Dutchmen, you will enjoy plenty of interior space, quality construction, and conveniences to make each trip enjoyable. There are full bath and kitchen amenities to make life at the campground easier than ever, plus you'll find cozy seating spaces and comfortable sleeping arrangements to fit your needs. There are also plenty of storage spaces for your personal belongings, camp gear, food and more!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $23,498
Sale Price: $49,975
Stock# N7729
| Sleeps | 3 |
| Length | 31 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 585 lbs |
| Dry Weight | 5600 lbs |
| Cargo Capacity | 2025 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 14' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDTC0M21SJ950622 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


