New 2025 Roadtrek Zion Motor Home Class B
Cruise on Down The Highway or Across Town, Begin at Campers Inn RV IN Kingston, NH
Roadtrek Class B gas motorhome Zion highlights:
- 13' Retractable Power Awning
- Exterior Shower
- Convertible Power Sofas
- Automatic Propane Heating System
- Wet Bath
- 5.3-Cu. Ft. Refrigerator
Whether you need more space for your bicycles, gear, or luggage, you will love the open-concept layout of the Zion coach. Each morning you can prepare breakfast on the two-burner propane stove, or use the convenient microwave oven. Head out to find a trail or two, and the wet bath will be waiting for you when you return. The countertop extension with a charging station will provide a place to download your pictures from your hike, and there is a slide-out pantry to grab a snack to hold you over until dinner. The side-facing rear power sofas easily convert to twin beds or a king-size bed for your comfort.
The Roadtrek Class B gas motorhomes are built upon the stylish Ram ProMaster 3500 chassis with a 3.6L V6 gas engine to power your trips near and far. The Uconnect 5 HD radio with Apple Car Play and Android Auto will make the drive just as sweet as the destination. Each model includes a 12V refrigerator, a two-burner recessed propane stove with a flush cover and built-in igniter, and ample storage space for all your belongings. There are even solar panels to go off the grid, an outdoor shower to rinse the dirt off your feet before entering inside, and a retractable awning to protect you rain or shine. Come find your favorite one today!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $29,011
Sale Price: $119,995
Stock# 113697
Chassis: Ram ProMaster 3500 Extended Van
| Sleeps | 2 |
| Length | 20 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 9350 lbs |
| Cargo Capacity | 1660 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 14 gals |
| Black Water Capacity | 8.5 gals |
| Tire Size | LT225/75R16E Black Wall |
| Furnace BTU | 11500 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 19 |
| Engine | 3.6L V6 24 Valve |
| Chassis | Ram ProMaster 3500 Extended Van |
| Horsepower | 280 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | Two Twin, King Conversion |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 5.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 5.9 gals |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Coach 24" Smart TV |
| Awning Info | 13' Power |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 300 watts |
| VIN | 3C6MRVJG9PE592376 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


