New 2026 Alliance RV Avenue 298RL Travel Trailer
Adventure Ready!
Alliance RV Avenue travel trailer 298RL highlights:
- Kitchen Island
- Front Private Bedroom
- Pantry an Hutch
- Floating Dinette Table
You'll love this spacious travel trailer with dual opposing slides and an open-concept kitchen and living area! While the chef of your group is preparing dinner on the three-burner cooktop or in the microwave oven, guests can relax on the dual recliner theater seat across from the 50" TV, or on the rear sleeper sofa, which will also double as their sleeping space. The full bath includes a 30" x 36" shower, toilet, and vanity sink to easily get ready for bed, and the front private bedroom is just steps away! Here, you'll find an Olympic queen bed, dual nightstands and overhead storage, plus a wardrobe with washer and dryer prep if you choose to add these appliances!
With any Avenue fifth wheel or travel trailer by Alliance RV, you will enjoy more interior space provided by the 8' 5" wide-body construction, and a long list of luxury features. Each is built with composite sidewalls both inside and out, along with a PVC roof for added strength. There are innovative storage solutions that include hidden storage behind the TV, within end tables and ottomans, and more. Since these units feature no carpet throughout, cleaning will be easier than ever, and there are flush floor slides throughout for seamless living spaces. The Avenue also comes with the OTG Solar Package with a 400-watt solar panel, inverter prep, multiple outlets, and more to keep you charged up!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $14,627
Sale Price: $64,995
Stock# 13360
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Hitch Weight | 925 lbs |
| GVWR | 10950 lbs |
| Dry Weight | 8990 lbs |
| Fresh Water Capacity | 71 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Available Beds | Olympic Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 15.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| AC BTU | 26000 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 7M5TA3423TA013360 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


