New 2026 Alliance RV Avenue 333BH Travel Trailer
Alliance RV Avenue travel trailer 333BH highlights:
- Full Exterior Kitchen
- Queen Bed
- Two Kitchen Pantries
- Floating Dinette Table
- Two Bunks
This travel trailer features a rear bunkhouse your guests or little ones are sure to love. There is a 40" x 72" bunk across from a slide out with a flip-up bunk above a cube sofa. There is also a tri-fold sofa with a pull-out trundle bed for even more sleeping space. You will enjoy the front private bedroom all to yourselves with a queen bed and king bed option, dual nightstands, and a wardrobe with washer and dryer prep. The middle living area and kitchen includes dual opposing slides for more space, a kitchen island to prep meals, and a dual recliner theater seat across from the 50" HDTV for movie nights. If the weather is nice, you may just want to make it an outdoor movie night since there is a 40" exterior TV!
With any Avenue fifth wheel or travel trailer by Alliance RV, you will enjoy more interior space provided by the 8' 5" wide-body construction, and a long list of luxury features. Each is built with Azdel composite sidewalls both inside and out, along with a PVC roof for added strength. There are innovative storage solutions that include hidden storage behind the TV, within end tables and ottomans, and more. Since these units feature no carpet throughout, cleaning will be easier than ever, and there are flush floor slides throughout for seamless living spaces. The Avenue also comes with the OTG Solar Package with a 400 watt solar panel, inverter prep, multiple outlets, and more to keep you charged up!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $19,907
Sale Price: $69,995
Stock# T139767
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1158 lbs |
| GVWR | 11950 lbs |
| Dry Weight | 10500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 71 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 26000 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Awning Info | 10' 9" |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 7M5TA3828TA012974 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


