New 2026 Alliance RV Delta 291BH Travel Trailer
Alliance RV Delta travel trailer 291BH highlights:
- Outdoor Griddle
- Two Entry Doors
- Walk Through Bathroom
- L-Shaped Kitchen
This Delta model offers a thoughtfully designed layout perfect for comfort and convenience on the road. At the front, you'll find a private bedroom featuring two nightstand wardrobes, and additional overhead storage for all your essentials. Moving through the walk-through bathroom, enjoy a 30" x 36" shower and a soft-close porcelain toilet with foot flush. The central living area is ideal for relaxing or entertaining, with a 68" theater seat that has the option to be a tri-fold sleeper sofa for added sleeping space if needed. Along with a L-shaped dinette, and a 36" ottoman, all centered around a 40" TV. In the back, two 46" x 74" bunks with steps provide extra-sleeping space and easy accessibility along with a wardrobe for added storage, making this RV perfect for families or group travel.
Form and function work together with every one of these Alliance RV Delta travel trailers! They are built with a walk-on roof with a seamless PVC roof covering, Mylar reinforced exterior seals, and a heated and enclosed underbelly to protect your unit. The commercial grade vinyl flooring will be easy to clean, and the oversized atrium windows throughout let in plenty of natural sunlight. With 62 cu. ft. of drop frame pass-through storage, you can bring along all of your essential camping gear. There are many at home interior conveniences including a Bluetooth speaker, USB charging throughout, and even Roller shades throughout. Come find your favorite model today!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $14,080
Sale Price: $47,995
Stock# 309725
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 872 lbs |
| GVWR | 9250 lbs |
| Dry Weight | 7388 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| TV Info | LR 40" TV |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 7M5TD3422TC309725 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


