New 2026 EAST TO WEST Alta 1600MRB-LE Travel Trailer
EAST TO WEST Alta LE travel trailer 1600MRB-LE highlights:
- Queen Murphy Bed
- Universal Docking Station
- Rear Bath
- Pass-Through Storage
So much versatile space in this Alta travel trailer! The 1600MRB introduces the LE line of single axle Alta travel trailers. With a Murphy queen bed, you can stow it away during the day and relax on the sofa instead. The bar top and stools provide a versatile place to dine or work, and you have the coax tv hook up for easy watching of the optional TV. A full rear bath includes a shower with skylight, plus a wardrobe to store all your towels and toiletries. Outside you'll find more conveniences like an LP quick connect, TV hookup, and pass-through storage.
Each Alta travel trailer or toy hauler by EAST TO WEST is constructed with a 5" vacuum bonded roof, an enclosed and heated underbelly, and diamond plate front rock guard for added protection. Outside, you'll find exterior LED lights, a universal docking station, and back-up camera prep that can be added to make maneuvering in and out of campgrounds easier than ever. Inside, there are upgraded residential-inspired linoleum flooring, designer solid surface kitchen countertops, black roller shades, and many more interior comforts you are sure to love.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $22,463
Sale Price: $26,189
Stock# AL12831
| Sleeps | 2 |
| Length | 22 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 470 lbs |
| Dry Weight | 3998 lbs |
| Cargo Capacity | 1672 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Available Beds | Murphy Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 14' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2ALEC1T9012831 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


