New 2026 EAST TO WEST Della Terra 272RL Travel Trailer
King Bed / Kitchen Island / Mid Bath / Rear Living / 2 Slides / Hidden Pantry
Della Terra 272RL travel trailer highlights:
- Dual Opposing Slides
- Rear Living Area
- Jiffy Sofa
- Outside Shower
- King Bed
Options Added:
Explore Comfort Package*
Adventure Outdoor Package*
Base Camp Package*
200W Solar Package*
LED Smart TV
Electric Power Stabilizer Jacks
Theater Seating
Tri-Fold Sleeper Sofa
Spare Tire & Carrier
RVIA Seal
Camping in this double slide out travel trailer will be easier than ever! Once you arrive at your destination, set up the power awning, unload the pass-through storage, and head inside to make lunch in the full kitchen. There is a kitchen island for more prep space, along with a 10.7 cu. ft. 12V refrigerator, three burner range, and microwave oven. You'll find comfortable seating space on the booth dinette, jiffy sofa, and dual lounge chairs, and the fireplace is sure to make your space feel more like home. There is also hidden storage behind the fireplace for pantry items, board games, and more! Up front, a full bath and front private bedroom will let you freshen up before a great night's rest on the king bed!
Each Della Terra travel trailer by EAST TO WEST is constructed with an enclosed and heated underbelly and enclosed holding tanks for added protection against the elements. There is also a power tongue jack with an LED light for easy set up and a power awning with LED lights you can rest under after you've unpacked. The Explore Comfort Package comes seamless pressed countertops, kitchen backsplash, window valance package with black night shades, and many more comforts. You will also appreciate the Adventure Outdoor Package with backup camera prep and solar prep, a tankless water heater, an RV grill quick disconnect, and a universal docking station with battery disconnect.
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,990 or $28/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $24,913
Sale Price: $32,900
Stock# T9017022
Interior Color: Clarinet Fog
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Clarinet Fog |
| Hitch Weight | 835 lbs |
| GVWR | 9635 lbs |
| Dry Weight | 7925 lbs |
| Cargo Capacity | 1710 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


