New 2026 Forest River RV Campsite Reserve 16BC Travel Trailer
Forest River Campsite Reserve travel trailer 16BC highlights:
- Full Rear Bath
- Bedside Wardrobe
- Outside Storage
- USB Ports
This travel trailer is perfect for three happy campers. You can take the front camp queen bed, while a guest or two little ones sleep on the booth dinette. There is a full kitchen, allowing you to create your best meals, and the patio awning outdoors gives you some shade if you choose to eat outside. You'll love having a full rear bath on board, complete with a spacious shower, counter space, and hanging storage to keep your clothes wrinkle-free!
With any Campsite Reserve travel trailer or toy hauler by Forest River, you will enjoy comfort at every turn! The durable construction means you can enjoy your RV for years to come, and the convenient features make life at the campground easier than ever. There are bath and kitchen amenities, cozy seating and sleeping spaces, and plenty of storage spaces for your personal belongings, camp gear and more. There are a variety of floorplans to choose from, including toy haulers with a ramp door, travel trailers with bunks, plus travel trailers with lofts for added sleeping space!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# VG16BC
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 431 lbs |
| GVWR | 5531 lbs |
| Dry Weight | 3764 lbs |
| Cargo Capacity | 1767 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Camp Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | Power with LED Strip Light |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


