New 2026 Forest River RV Campsite Reserve 23CY Travel Trailer
Forest River Campsite Reserve travel trailer 23CY highlights:
- Front Bedroom
- Hidden Shelves
- LP Quick Connect
- USB Ports
- Exterior Awning
Designed for comfort and convenience, the living area is a warm, inviting space, with a plush sofa ideal for lounging and a booth dinette ideal for sharing meals or working on projects. The kitchen is well-equipped, featuring a sink for easy clean-up, a fridge to keep your provisions fresh, and overhead cabinets for storing your gear. Plus, with the entertainment center, you've got a great spot to unwind and relax after a day of adventure. The walk-through bathroom is a thoughtful touch, offering convenience and privacy as you move through the trailer. Last but not least, up front, the bedroom is a cozy retreat, complete with a wardrobe for storing your clothes and essentials.
The Forest River Campsite Reserve travel trailers and toy haulers are built with cutting-edge features that make every journey unforgettable. Our rigs come equipped with Stable Step for safe and easy entry, Tufflex PVC seamless roof membrane with heat reflectivity to keep you cool, and power gear frame technology with space saver rail design for smarter space utilization. Inside, our kitchens are a haven for foodies, featuring an air fryer, convection, microwave combo, and a seamless solid surface countertop for effortless clean-up. LED interior lights set the mood, while USB-C charging stations keep your devices powered. Plus, our water filtration system ensures access to fresh, clean water wherever you roam!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# VG23CY
| Sleeps | 4 |
| Length | 29 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 615 lbs |
| GVWR | 7615 lbs |
| Dry Weight | 5713 lbs |
| Cargo Capacity | 1902 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Camp King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


