New 2026 Forest River RV Campsite Reserve 23SF Travel Trailer
Forest River Campsite Reserve travel trailer 23SF highlights:
- Rear Sofas
- Walk-Thru Bath
- Exterior LP Connect
- Front Private Bedroom
Wherever you decide to camp, you can be sure to enjoy each moment in this travel trailer. Once you've unloaded the outside storage and put out the patio awning, you can stretch your legs on a trail or two. There is a walk-thru bath inside to clean up when you return, and since you've worked up an appetite, you can make lunch in the full kitchen. An air fryer feature will let you make your food nice and crispy, and the pantry will be perfect to keep snacks stocked. You can dine at the booth dinette, then relax on the rear sofa after dinner. These two pieces of furniture can double as your guests' sleeping space, while you take the camp king bed in the bedroom!
The Forest River Campsite Reserve travel trailers and toy haulers are built with cutting-edge features that make every journey unforgettable. Our rigs come equipped with Stable Step for safe and easy entry, Tufflex PVC seamless roof membrane with heat reflectivity to keep you cool, and power gear frame technology with space saver rail design for smarter space utilization. Inside, our kitchens are a haven for foodies, featuring an air fryer, convection, microwave combo, and a seamless solid surface countertop for effortless clean-up. LED interior lights set the mood, while USB-C charging stations keep your devices powered. Plus, our water filtration system ensures access to fresh, clean water wherever you roam!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# VG25MW
| Sleeps | 4 |
| Length | 27 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 700 lbs |
| GVWR | 7700 lbs |
| Dry Weight | 4818 lbs |
| Cargo Capacity | 2882 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Camp King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


