New 2026 Forest River RV Campsite Reserve 39GB Travel Trailer
Forest River Campsite Reserve travel trailer 39GB highlights:
- Front Bunkhouse
- Shower with a Seat
- Large Slide Out
- Hidden Shelves
- Camp King Bed
This travel trailer is perfect for camping with a larger group since there is a front bunkhouse with four bunks and a rear private bedroom with a camp king bed. There is even a sofa and U-shaped dinette in the main living area that will double as seating and sleeping space! Your crew is sure to enjoy the entertainment center with a fireplace and a hidden shelves behind for movies and games. The full bath will let you stay clean throughout your trip, and there is washer/dryer prep in the bedroom if you choose to add these appliances!
The Forest River Campsite Reserve travel trailers and toy haulers are built with cutting-edge features that make every journey unforgettable. Our rigs come equipped with Stable Step for safe and easy entry, Tufflex PVC seamless roof membrane with heat reflectivity to keep you cool, and power gear frame technology with space saver rail design for smarter space utilization. Inside, our kitchens are a haven for foodies, featuring an air fryer, convection, microwave combo, and a seamless solid surface countertop for effortless clean-up. LED interior lights set the mood, while USB-C charging stations keep your devices powered. Plus, our water filtration system ensures access to fresh, clean water wherever you roam!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# VG39GB
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 40 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1255 lbs |
| GVWR | 13255 lbs |
| Dry Weight | 8919 lbs |
| Cargo Capacity | 4336 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Camp King |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


