New 2026 Forest River RV Cherokee Alpha Wolf 26DBH Travel Trailer
Forest River Cherokee Alpha Wolf travel trailer 26DBH highlights:
- Double-Size Bunks
- Dual Entry Doors
- Jack Knife Sofa
- Outside Kitchen
- Outside Storage
Sleep up to nine people comfortably in this dual-entry travel trailer. It features double-size bunks, a large slide-out, and a U-shaped dinette that converts into additional sleeping space. The main living area includes a full kitchen with a large sink, residential-style refrigerator, and a hidden pantry behind the entertainment center.
Outside, you’ll find a 20-foot awning, an outdoor kitchen, exterior storage, and upgraded entry steps with a large landing for easy access. The included Juice Pack provides a 100W solar panel, battery, and 30 AMP solar charger for off-grid capability.
Built by Forest River, the Cherokee Alpha Wolf offers durable construction with a ToughBend rigid skirt, plywood floor decking, and a SuperTruss roof system. Interior features include a vent-free “clean sweep” floor design, bright LED lighting, and a 15,000 BTU central A/C system.
Additional highlights include pet-friendly features like the Leash Latch system, an outdoor shower, and the Weather Guard Package with enclosed heated underbelly, insulated walls, and thermal windows for extended-season camping.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $24,054
Sale Price: $36,495
Stock# 5254
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 955 lbs |
| GVWR | 7955 lbs |
| Dry Weight | 6625 lbs |
| Cargo Capacity | 1330 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Residential Style |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 100 watts |
| VIN | 52T2CKRB5T2017349 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


