New 2026 Forest River RV Cherokee Timberwolf Black Label 39ALBL Destination Trailer
Forest River Timberwolf Black Label destination trailer 39ALBL highlights:
- Large Loft Area
- L-Shaped Hide-A-Bed Sofa
- Rear Kitchen
- Shower with a Seat
- King Bed Slide Out
Time spent in this destination trailer will be time well spent! You will appreciate dual entry doors for maximum convenience, plus a spacious full bath that is close by the front private bedroom! Your crew can relax in the middle living area on the L-shaped hide-a-bed sofa or on the two lounge chairs. The rear kitchen will be any chef's dream with its island with six stools and all the appliances to create meals each day. This model also features triple slides so you can enjoy more space to relax. The front bedroom includes a king bed slide out, a desk with drawers, and a bedroom fireplace. And above this room is where you'll find the spacious loft with two bunk mats, storage, and space for the little ones to play!
Enjoy comforts of home wherever you decide to roam in a Cherokee Timberwolf Black Label destination trailer by Forest River. Each trailer is constructed with Tufflex PVC seamless roof membrane which is weather-tight and heat-reflective, giving you peace of mind in any climate. The monitor panel keeps you on top of tank levels, battery status, and more—all at a glance. Plus, USB-C charging stations mean you can power up and stay connected. You will love the interior with its cozy sleeping arrangements, full bath and kitchen amenities, plus plenty of storage spaces for food, clothing, gear and more!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $28,300
Sale Price: $69,995
Stock# 40863
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 45 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1515 lbs |
| GVWR | 13515 lbs |
| Dry Weight | 13019 lbs |
| Cargo Capacity | 496 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 27000 btu |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5ZT2CK4B8T1004446 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


