New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Den 273XLK Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Den travel trailer 273XLK highlights:
- Kitchen Island
- Dual Opposing Slides
- 21' Awning
- RV King Bed
You'll love every minute spent in this double slide out travel trailer. You can relax on the rear sofa or dual lounge chairs, play a game at the booth dinette, and enjoy the glow of the fireplace. The chef of your group will appreciate the kitchen island, air fryer, plus refrigerator and pantry for food storage. A dual entry bath will create a front master bedroom, complete with an RV king bed and a bedside wardrobe to keep your space tidy.
If the open road is calling your name, then answer it with one of these Forest River Cherokee Wolf Den travel trailers! You'll find better comfort, style and value in these trailers, giving you more freedom to enjoy the camping lifestyle. Like with all Forest River products, the Wolf Den features durable construction materials and convenient amenities, such as outdoor storage, battery disconnect, and one piece decked roof. With at least one slide in each model, you'll enjoy open living spaces, along with full bath and kitchen amenities, and comfortable sleeping arrangements.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $111,111
Sale Price: $888,888
Stock# Test4
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1029 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 7341 lbs |
| Cargo Capacity | 2654 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Solar Wattage | 200 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


