New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Den 301BH Travel Trailer
Outdoor Kitchen / King Bed / Rear Bunkhouse / Mid Living / Dual Entry / Fireplace
Cherokee Wolf Den 301BH travel trailer highlights:
- Bunk Beds
- Double Slide Outs
- Front Private Bedroom
- Outside Storage
- Outside Kitchen
Options Added:
Base Camp Package*
Campfire Package*
Limited Package*
RVIA Seal
Double slides create spacious living areas in this travel trailer! The chef can prepare their best meals either indoors with the three burner cooktop and air fryer microwave, or at the outdoor kitchen. The kids or guests can sleep in the rear private bunkhouse with a bunk, double bunk, and flip-up bunk above a sofa. The front private bedroom has a walk around RV king bed for a great night's rest plus a wardrobe to keep your things organized. In the morning, everyone can meet in the combined kitchen and living room around the U-shaped dinette and sofa, and the fireplace here will make it feel more like home.
If the open road is calling your name, then answer it with one of these Forest River Cherokee Wolf Den travel trailers! You'll find better comfort, style and value in these trailers, giving you more freedom to enjoy the camping lifestyle. Like with all Forest River products, the Wolf Den features durable construction materials and convenient amenities, such as outdoor storage, battery disconnect, and one piece decked roof. With at least one slide in each model, you'll enjoy open living spaces, along with full bath and kitchen amenities, and comfortable sleeping arrangements.
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,950 or $30/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.49% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $24,446
Sale Price: $35,900
Stock# TX169041
Interior Color: Grand Canyon
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Grand Canyon |
| Hitch Weight | 1073 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 8025 lbs |
| Cargo Capacity | 1970 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' Power Awning w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


