New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Den Black Label 306MMBL Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Den Black Label travel trailer 306MMBL highlights:
- Rear Living Area
- Fireplace
- Front Private Bedroom
- Outside Storage
- Outside Kitchen
Affordable luxury and livability is what you will find in this travel trailer! The rear living area has opposing sofa slides, two recliners, a rear entertainment center with a fireplace, and a panoramic window for added natural lighting. There is even a bar top with two bar stools overlooking the living area so you can enjoy a meal and a movie. The booth dinette slide has a full door pantry next to it so you can quickly grab a snack during game night. Freshen up each morning in the full bathroom with the shower with a seat. The front private bedroom has a walk around RV king bed for a good night's rest and a linen closet with optional washer and dryer prep. You even have an outside kitchen, a rear storage rack, outside storage areas, and an outside TV mount!
If the open road is calling your name, then answer it with one of these Forest River Cherokee Wolf Den Black Label travel trailers! You'll find better comfort, style and value in these trailers, giving you more freedom to enjoy the camping lifestyle. Like with all Forest River products, the Wolf Den Black Label features durable construction materials and convenient amenities, such as outdoor storage and battery disconnect. You will love the Black Label upgrade with its high gloss gel coat exterior sided walls, frameless windows, and thermo-foil arctic insulation. There are also designer LED interior lights, solid surface countertops and more comforts found throughout!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 8CH905
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1313 lbs |
| GVWR | 11513 lbs |
| Dry Weight | 9281 lbs |
| Cargo Capacity | 2232 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TCKG2XTX168905 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


