New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16BHSW Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 16BHSW highlights:
- Bunk Beds
- Queen Bed
- Outside Storage
- Outside Mini Kitchen
The whole family can sleep comfortably in this travel trailer! It has a set of bunk beds for the kids to sleep on, and you can sleep comfortably on the front queen bed with overhead cabinets and a shelf. There is even an exterior storage plus door that accesses the storage space under the bottom bunk. The chef will enjoy preparing their best home cooked meals either indoors with the high output cooktop or at the outside mini kitchen while staying protected by the 12' power awning!
Each of these Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailers and toy haulers are designed to be lightweight and easy to tow, making them ideal for both first time and experienced RV owners. They are fully self contained with ample tank capacities, generous storage space, and practical amenities that make traveling comfortable and convenient. Inside, you will find a full kitchen and bathroom setup that makes life at the campground simple and enjoyable. Many models also feature solar reflective tinted safety glass windows and durable roof construction designed to improve comfort and long term performance on the road. Outside, the full length power awning creates a welcoming space where you can relax, cook, or spend time with friends and family at the campsite.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# T147120
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 475 lbs |
| GVWR | 5575 lbs |
| Dry Weight | 3594 lbs |
| Cargo Capacity | 1981 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 23 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' Full Length Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2CKEC4TY042609 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


