New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 17JW Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 17JW highlights:
- Double-Size Bunk Beds
- Queen Bed
- U-Shaped Dinette
- Outside Mini Kitchen
- Outside Storage
This family travel trailer is ready to head to the campground whenever you are! The kiddos can sleep on the set of double-size bed bunks, and you can sleep on the front queen bed, plus the U-shaped dinette slide can also transform into an extra sleeping space when you aren't using it to enjoy a meal prepared with the cooktop. You can also prepare your delicious meals at the outside mini kitchen and stay protected by the power awning. The exterior not only has outside storage and an outside TV mount but also features an outside storage plus door for access to the storage space underneath the bottom bunk bed. The rear corner bath allows everyone to stay clean and refreshed while you camp.
Each of these Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailers and toy haulers are designed to be lightweight and easy to tow, making them ideal for both first time and experienced RV owners. They are fully self contained with ample tank capacities, generous storage space, and practical amenities that make traveling comfortable and convenient. Inside, you will find a full kitchen and bathroom setup that makes life at the campground simple and enjoyable. Many models also feature solar reflective tinted safety glass windows and durable roof construction designed to improve comfort and long term performance on the road. Outside, the full length power awning creates a welcoming space where you can relax, cook, or spend time with friends and family at the campsite.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 58526
Exterior Color: WHITE
Interior Color: GRAND CANYON
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Interior Color | GRAND CANYON |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 607 lbs |
| GVWR | 5707 lbs |
| Dry Weight | 4311 lbs |
| Cargo Capacity | 1396 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' Full Length Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2CKFC8TY041977 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


