New 2026 Forest River RV Flagstaff E-Pro E15FBS Travel Trailer
ON ORDER - COMING SOON!
Forest River Flagstaff E-Pro travel trailer E15FBS highlights:
- Murphy Bed
- Single Slide
- Pass-Through Storage
- Exterior Storage
You will love the versatile living in this travel trailer! The jackknife sofa has a 30" x 15" table to relax and enjoy your meals prepared with the recessed three burner cooktop or heat up some leftovers in the convection microwave. At night you can transform the sofa into a 54" x 74" Murphy bed while you watch your favorite movie on the 32" TV across from it. You can freshen up each morning in the rear corner bathroom. The 11' power awning will protect you rain or shine as you cook at the outdoor griddle, and there is plenty of storage between the front outside storage area and the additional pass-through storage area!
With any Flagstaff E-Pro travel trailer by Forest River, you will experience lightweight towing, style and features that will meet your needs, plus amenities that give you more than you expected! Built with interior and exterior composite sidewall construction for added strength and durability, a fully laminated roof for weather-tight protection, and aluminum truss roof bracing for enhanced stability. These trailers are equipped with Dexter leaf-spring axles for smooth towing and durable performance. The interior features an aluminum dinette, bed, and bunk, providing a strong and lightweight framework for comfortable living. Additionally, the backup camera prep ensures a safe and stress-free reversing experience. Make your selection today!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 19699
| Sleeps | 2 |
| Length | 17 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 423 lbs |
| Dry Weight | 3452 lbs |
| Cargo Capacity | 971 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" Smart TV |
| Awning Info | 11' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


