New 2026 Forest River RV Flagstaff E-Pro E19FDS Travel Trailer
ON ORDER - COMING SOON!
Forest River Flagstaff E-Pro travel trailer E19FDS highlights:
- Murphy Bed/Sofa Combo
- Single Slide
- Rear Bathroom
- Large Dinette Window
Camp with your favorite person in this trailer with the versatile Murphy bed/sofa combo up front giving you both a living area and a bedroom when you so choose. If you need sleeping space for one more, the dinette will provide that once easily setup. The large window gives you great views while dining or playing games. There is extra floor space in this trailer with the kitchen slide out that offers full amenities plus a sink to keep everything clean. And the full-length rear bathroom offers a spacious area to change your clothes in privacy and get cleaned up in the large shower.
With any Flagstaff E-Pro travel trailer by Forest River, you will experience lightweight towing, style and features that will meet your needs, plus amenities that give you more than you expected! Built with interior and exterior composite sidewall construction for added strength and durability, a fully laminated roof for weather-tight protection, and aluminum truss roof bracing for enhanced stability. These trailers are equipped with Dexter leaf-spring axles for smooth towing and durable performance. The interior features an aluminum dinette, bed, and bunk, providing a strong and lightweight framework for comfortable living. Additionally, the backup camera prep ensures a safe and stress-free reversing experience. Make your selection today!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 19700
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| Dry Weight | 3602 lbs |
| Cargo Capacity | 898 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 12V Smart TV |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


