New 2026 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 25BSDS Travel Trailer
INCREDIBLE BUILD AND HUGE OUTDOOR KITCHEN
Forest River Flagstaff Micro Lite travel trailer 25BSDS highlights:
- 67" Theater Seat
- Rear Bathroom
- Outdoor Kitchen with Griddle
- Pass-Through Storage
This excellent Flagstaff Micro Lite travel trailer has just what you want! There is a private double entrance bedroom with an RV queen bed and a wardrobe slide where you can store clothing and essentials. The kitchen provides you with a three-burner range, gas oven, sink with high rise faucet, and extra counter space. The 67" theater seating is perfectly placed across from the TV, and there are also two pantries so you can grab a snack before sitting down to relax or store dry goods. The rear bathroom is full of all of the essentials, and there is also an outdoor kitchen on this model so that you can stay outside even while you are preparing dinner.
With any Flagstaff Micro Lite travel trailer by Forest River you will enjoy lightweight towing, durable construction, and added interior comforts to make each trip memorable! Each model features RoadTech tire pressure monitoring, Dexter Torflex axles, and nitrogen-filled Goodyear endurance tires for smooth towing from home to campground. The 6-sided aluminum framed construction provides a strong foundation so you can enjoy your RV throughout your adventures, plus the radiant foil in the front cap, underbelly and slides help insulate your trailer. Additional exterior features include a 200W solar panel, back-up camera prep, frameless windows, and slam baggage doors. Each model includes the Great Expectations Package with roller shades, solid surface kitchen countertops, and hidden hinge cabinet doors. There is also an exterior hot/cold water port, outside speakers, a power tongue jack and stabilizer jacks, plus many more conveniences.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $17,414
Sale Price: $45,978
Stock# FL68729
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| Dry Weight | 5971 lbs |
| Cargo Capacity | 1689 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric with Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 12V Smart Entertainment TV |
| Awning Info | 18' Power with Adjustable Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TFLB27TD468729 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


