New 2026 Forest River RV Flagstaff Shamrock 17E Expandable
Forest River Flagstaff Shamrock expandable 17E highlights:
- Two Queen Tent End Beds
- Full Bath
- Bench
- Pantry/Wardrobe
This expandable is perfect for five since there are two queen tent end beds and a 39" booth dinette that can house an extra guest. A bench seat provides extra seating space, and there are shelves to keep your space tidy. You can make lunch on the three-burner cooktop and keep your leftovers fresh in the 12V refrigerator. There is also a 12' power awning that will give you shade as you visit with friends. Back inside, the full bath will let you freshen up each day, and the 12V smart TV will make it a movie night!
Each Flagstaff Shamrock expandable by Forest River includes an enclosed underbelly, complete composite wall construction and a fully laminated walkable roof for added durability. The power tongue jack will make hitching up easier than ever, and the Endurance tires will help make towing smoother. There is also a Key-Alike lock system, a 200W solar panel, slam baggage doors, double 20 lb. LP tanks, and a power awning to name a few more exterior conveniences. Inside, you'll enjoy two Maxxair vents with covers, roller shades, soft close roller bearing drawers, and residential look kitchen countertops with an undermount sink!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $11,111
Sale Price: $88,888
Stock# test1
| Sleeps | 5 |
| Length | 18 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 418 lbs |
| Dry Weight | 3695 lbs |
| Cargo Capacity | 1723 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Two Queen Tent End Beds |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V Smart TV |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


