New 2026 Forest River RV Forester LE 2851SLE Ford Motor Home Class C
AUTO LEVELING JACKS & DUAL A/Cs
Forest River Forester LE Class C gas motorhome 2851SLE Ford highlights:
- Ford E450 chassis - 14,500# (27my)
- 7.3L-V8 Gas engine w/6 speed
- 4,000w RVMP Gas Generator
- Rear Full Bedroom w/queen bed
- Split Bathroom
- Sofa makes bed
- Bunk Over Cab
- Convection Microwave
- 200w Rooftop Solar System (Expandable for more panels)
- 4-point Automatic Leveling Jacks
- (2) Ducted A/C-Heatpumps with energy management for 30amp
You and your favorite person will love this coach for many reasons including having your own private bedroom with a split bathroom, a walk-around queen bed, plus your own wardrobe. The split bathroom is pretty handy since one person can get ready in the private toilet and sink room while another is taking a shower. The kitchen offers a 10.7 cu. ft. 12V refrigerator, a convection microwave, a recessed three-burner range, soft touch self-closing drawer guides and a cordless 12V charging plate. You will have overhead cabinets and a pantry for storage. The slide out sofa and booth dinette offer a great place to relax and dine plus gives you more floor space. And the queen bunk over the cab will be a popular sleeping space for overnight guests.
With any Forester LE Class C gas motorhome by Forest River, you will enjoy premier features such as the backup camera, Winegard Air 360+ digital antenna, and the upgraded Dual15,000 BTU ceiling ducted roof air conditioners with a heat pumps when traveling during the warmer months. The exterior includes aluminum framed laminated sidewalls, gel coat exterior fiberglass, a one-piece fiberglass front cap, and slide room toppers. Some of the interior top features are the Maxx Air multi-speed power fan with a cover in the kitchen, the high pressure oxygen infused shower head, and the blackout roller shades for a good night's sleep. Make your selection today!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $41,936
Sale Price: $106,995
Stock# HA6161
Chassis: Ford E450
Exterior Color: WHITE
Interior Color: RIVER TEAK-CLOUD
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | RIVER TEAK-CLOUD |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0kw Gas |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 845 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E450 |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 41 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 12V LED |
| Awning Info | 15' 6" Power w/ LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 1FDXE4FN2VDD02556 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


