New 2026 Forest River RV Puma 420LFT Travel Trailer
Chattanooga store! call 423-805-2267 today!
-
The 420LFT is a destination-style trailer measuring about 42ft10in long and 8ft wide, with three slide-outs for expanded living space .
-
Sleeps up to 8 people, featuring:
-
Front master bedroom with king bed slide, wardrobe, and dresser.
-
Two loft areas each with 32"×80" bunk mats, cubbies, storage, and entertainment space .
-
Central kitchen island, residential refrigerator, pantry, four-burner cooktop, and oven .
-
Living room with L-shaped sofa, fireplace, entertainment center, and a free-standing table with bench seating .
-
Full rear bathroom with a 32×40in shower, and closet prepped for washer/dryer underneath the second loft .
-
Dual entry doors for easy access inside/outside .
-
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $20,044
Sale Price: $59,998
Stock# 25-458
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1890 lbs |
| GVWR | 14825 lbs |
| Dry Weight | 13024 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | 4 |
| Refrigerator Type | 12 VOLT |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 32x40 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPU823TP107006 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

