New 2026 Forest River RV Salem FSX 179DBK Travel Trailer
Forest River Salem FSX travel trailer 179DBK highlights:
- Bunk Beds with Storage
- Murphy Bed
- Bench Dinette
- Outside Shower
No need will go unmet with this travel trailer! It features a front Murphy bed that will double as seating and sleeping space, double-size bunk beds with storage, plus a bench dinette. You can prepare your best home cooked meals with the two-burner and store leftovers in the 12V refrigerator. You will also appreciate the 14' power awning with LED lights for added shade and space to relax!
The Forest River Salem FSX travel trailers and toy hauler travel trailers are ultra comfortable and lightweight, perfect for first time or seasoned campers alike! You will love how easy it will be to relax with residential features that will make your space feel just like home, and the durable construction means you can enjoy your RV for years to come. There are a wide variety of floorplans to choose from, including couple's trailers, bunk models, and toy haulers, all with full bath and kitchen amenities and plenty of storage for all your gear!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $21,097
Sale Price: $19,585
Stock# 016832
Interior Color: ECLIPSE
| Sleeps | 7 |
| Length | 22 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | ECLIPSE |
| Hitch Weight | 465 lbs |
| Dry Weight | 3219 lbs |
| Cargo Capacity | 1646 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Extra Large Black Glass 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power w/Adjustable Legs and LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSMT19TY016832 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


