New 2026 Forest River RV Wildwood Lodge 40RLB Destination Trailer
Forest River Wildwood Lodge destination trailer 40RLB highlights:
- Large Bedroom
- Kitchen Island
- Walk-In Pantry
- Theater Seating
- Free-Standing Table
This Wildwood Lodge destination trailer is a wonderful replica of your home with its large bedroom up at the front, full bathroom with all of the amenities, a spacious living area with sofa and fireplace, and a decked-out kitchen with an island, wet bar, and walk-in pantry, and the refrigerator is going to easily store all of your perishable items. The two entry doors make this trailer even more residential, and the bedroom has a closet that features the optional washer/dryer prep so that you can add more home-like conveniences if you like.
You just can't beat the Forest River Wildwood Lodge destination trailer! These trailers create the perfect camping destination in and of themselves. There is a new retro/metal exterior redesign that is sure to turn heads at the campground, and the heated and enclosed accessibelly provides added protection against the elements. Each model includes stainless steel kitchen appliances for a more residential cooking experience, and you’ll be able to unwind each night on a Serta mattress that delivers trusted comfort. Additional stand-out features include LED "Blade Lighting" under the awning, stylish roller shades, TFL cabinet doors, and Lippert On-The-Go ladder prep for the option to add a ladder.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# RV19819
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1445 lbs |
| Dry Weight | 11604 lbs |
| Cargo Capacity | 1841 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 120 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Available Beds | King with Versa Tilt |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 17' with 4K Blade Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4X4TWDS22TM065568 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


