New 2026 Forest River RV XLR Boost 2715B Toy Hauler Travel Trailer
CALL FOR BEST PRICEForest River XLR Boost toy hauler fifth wheel 2715B highlights:
- Private Bedroom
- Shower/Tub
- Docking Station
- 1,500 Lb. Capacity Patio Deck
Practical hauling capability with comfortable living features, making it a great option for travelers who want both adventure and relaxation. In the cargo area, the versatile space includes a removable dinette table, allowing you to quickly convert the area from a dining or lounge space back into a cargo area when transporting gear. Outside, the trailer is equipped with aluminum stable steps, providing a sturdy and reliable entry into the coach while improving safety and ease of use at the campsite. To help you enjoy the outdoors even more, a large 21' power awning extends your living space outside, offering shade and protection while you relax, cook, or gather with friends and family. At the front of the trailer, the private bedroom features a comfortable king bed, giving you plenty of room to stretch out and get a good night's rest after a full day of adventure.
Boost into action camping with one of these Forest River XLR Boost fifth wheel toy haulers or travel trailer toy haulers! The 8' 5" wide body design not only provides ample interior space, but also packs in all of the luxurious features to make your trips great. There is fiberglass flooring insulation, a 35K BTU furnace and built-in vents within the mandatory Climate Comfort Package so you can camp all year around. The Convenience Package is also mandatory, and includes a tankless water heater, a French door black refrigerator and more features to make each trip accommodating. You will love the decorative glass cabinet doors inside, as well as a residential style kitchen faucet, a bath vent fan, and a USB charging station to keep your electronics charged and ready to go.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# RV002979
| Sleeps | 4 |
| Length | 34 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1500 lbs |
| Dry Weight | 8393 lbs |
| Cargo Capacity | 5107 lbs |
| Fresh Water Capacity | 102 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 15 ft |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TXLC22TF002979 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


