New 2026 Grand Design Lineage Series M 25FW Motor Home Class C - Diesel
"2025 Grand Design Lineage: Embark on Your First Journey in Style."
Grand Design Lineage Series M Class C diesel motorhome 25FW highlights:
- Full-Wall Slide
- 16' Awning
- Full Bath
- Pantry
Head to your local state park or across the states in this spacious coach. Once you arrive at your destination, you can prepare a meal with the full kitchen amenities, including a cooktop, microwave oven, and a refrigerator. The power theater seating provides a place to relax, or you can choose the optional booth dinette if you need additional sleeping space. A full bath will let you clean up after a day outdoors, and the 70" x 80" king bed within the full-wall slide is sure to bring comfort. This model also includes a pantry beside the theater seats for snacks and a bedroom wardrobe to keep your clothes wrinkle-free!
Grand Design's first motorized coach, the Lineage Series M is coming to you with luxurious features at a great value. This Class C diesel motorhome sits on a Mercedes-Benz sprinter chassis for quality and performance you can trust. True to Grand Design's foundation, the Lineage includes interior comforts, durable construction, innovative features, and attention to detail. The Series M Package includes natural teak wood grain, a Lineage Suspension Package, and more. There is also a Blackout Package with black aluminum wheels, a Chromeout Package with chrome aluminum wheels, plus additional packages to enhance your travel experience!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# M148177
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 4500
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| GVWR | 12125 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | LT215/85 R16DRW |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Twin Turbo 2.0L Inline 4 Cylinder |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 4500 |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4630 lbs |
| Axle Weight Rear | 7934 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.30 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 32" 12V LED Smart TV LR & BR, 40" 12V LED Smart TV EXT |
| Awning Info | 16' Girard Armless w/ Wind Sensor |
| Gross Combined Weight | 15249 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 540 watts |
| VIN | W1X9N33Y2TT600081 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


