New 2026 Gulf Stream RV Envision Signature Series 28BBS Travel Trailer
Gulf Stream Envision Signature Series travel trailer 28BBS highlights:
- Large Slide Out
- Pass-Through Storage
- Double-Size Bunks
- Countertop Extension
A little more space a larger sleeping capacity make trailer family-friendly. There are convenient dual entry doors; one leading into the main living area, and one leading into the full bath. The little ones will love the double-size bunks with a ladder, while you take the front private bedroom with a queen bed. Within the large slide out you'll find the booth dinette with under-seat drawers and the jackknife sofa, and there is an entertainment center here if you choose to add a television. Your fishing poles can go in the pass-through storage, and there is additional outside storage for hiking gear and lawn chairs!
Each Envision Signature Series travel trailer by Gulf Stream is constructed with a one-piece rubber roof and fiberglass exterior sidewalls with Azdel for added strength and support. There is also a power tongue jack, an outside spray port, an electric awning with LED lights, plus more convenient features found within the Signature Package. The wood cabinet doors inside will have you feeling right at home, along with soft-pleated night shades, countertops with continuous-edge moulding, and vinyl flooring. Each model also includes tech-ready features, such as Wi-Fi and solar panel ready plus back-up camera prep if you want to add these conveniences.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $14,272
Sale Price: $29,995
Stock# 10347
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 640 lbs |
| Dry Weight | 5820 lbs |
| Cargo Capacity | 1220 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 100 watts |
| VIN | 1NL1G3120T7069438 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


