New 2026 Gulf Stream RV Trailmaster Ultra-Lite 279BH Travel Trailer
Outside kitchen, Bunkbeds, 2 AC's and so much more!!!
- Private Bunkhouse
- L-Shaped Kitchen
- Booth Dinette
- Electric Awning with LED Lights
- Pass-Through Storage
Nothing says fun like camping with family or a larger group and this model allows you to do just that! The private bunkhouse includes four bunks, plus a wardrobe for the kids' clothes. The front private bedroom will feel just like home with its queen bed and dual wardrobes, and any additional guests can sleep on the booth dinette and sofa within the large slide out. Prepare meals for the whole gang on the three burner cooktop, or you can choose to add the optional outdoor kitchen for convenience.
The Trailmaster Ultra-Lite travel trailers by Gulf Stream are the perfect RV for families wanting to start their camping lifestyle, but not break the bank. These lightweight units are built with a diamond plate lower front, a one-piece synthetic vinyl roof, and a uni-body construction with steel hurricane straps tying the walls to the floor for added durability. The front power hitch jack and four stabilizer jacks will make set-up hassle-free once you arrive at the campground, and you can put out the electric awning to rest in the shade when you're done. Each model includes convenient amenities, like the 13,500 BTU A/C, the tankless water heater, a central control panel, and multiple USB ports for your tablet, phone, and camera! The inside is designed to make you feel at home with radiant LED lighting, designer kitchen backsplash, pleated privacy shades, craft-made cabinetry, plus many more features.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $12,155
Sale Price: $31,995
Stock# 1998
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| Dry Weight | 6210 lbs |
| Cargo Capacity | 1600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Everchill Refrigerator/Freezer |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G3325T1177375 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


