New 2026 Heartland Sundance Ultra-Lite 27RBSS Travel Trailer
Heartland Sundance Ultra-Lite travel trailer 27RBSS highlights:
- Rear Bathroom
- Front Bedroom
- L-Shaped Kitchen
- 16' Awning
At the front of the trailer, you'll find a private bedroom designed for comfort and convenience, featuring a spacious 66" x 80" Olympic bed flanked by wardrobes on each side and overhead cabinets for storing clothes and essentials. Moving into the center, the main living area offers an L-shaped kitchen equipped with a kitchen faucet with a pull-out sprayer, a 10-cu. ft. 12V refrigerator, and a walk-in pantry perfect for keeping your dry goods organized. Across from the kitchen, a large slide-out houses a 60" tri-fold sofa that doubles as an extra-sleeping space when needed, while a nearby table and chairs provide the perfect spot for meals or game nights. At the rear, the full bathroom includes a roomy 30" x 48" shower, along with a medicine cabinet and linen storage, giving you all the comforts of home without ever needing to leave the trailer.
The Sundance Ultra-Lite travel trailers by Heartland are built with quality materials and smart features that enhance both durability and functionality. The 5" TrusstXL Roof System provides a strong, stable structure with plywood roof decking and a thick Alpha Ply TPO membrane, giving you confidence wherever you tow. The ThermaShield protection package includes a fully enclosed, heated underbelly, 35,000 BTU furnace, and double-layer fiberglass insulation in the ceiling and floor, helping to maintain a comfortable interior climate. For added convenience, the 50-amp detachable power cord allows for easy power hookups, while the LP quick connect makes setting up your outdoor cooking station simple and efficient. The CoreShield construction adds strength and insulation with 2” vacuum-bonded laminated walls and floors, helping to keep your trailer solid and comfortable throughout your travels.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $28,000
Sale Price: $64,975
Stock# N8429
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 361 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 840 lbs |
| GVWR | 9400 lbs |
| Dry Weight | 7055 lbs |
| Cargo Capacity | 2150 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Olympic |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 Lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 4K Ultra LED HD Smart TV |
| Awning Info | 16' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 1UJB70BP3T1CM9053 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


