New 2026 Keystone RV Cougar Western Elevation 25MLWE Travel Trailer
Keystone Cougar Western Elevation travel trailer 25MLWE highlights:
- Walk-Around King Bed
- Middle Full Bath
- Rear Kitchen
- Tri-Fold Sleeper Sofa
You'll love camping in this travel trailer with a front private bedroom and a walk-around king bed, giving you your own space each night. And there is still room for guests to stay over on the tri-fold sleeper sofa and the booth dinette! The three-burner range and microwave oven in the rear kitchen will let you make meals each day, and there is ample counter space to set out drinks. This unit also includes an outdoor kitchen prep area that will come handy when you're grilling outdoors and need a convenient workspace!
With any Cougar Western Elevation travel trailer by Keystone, you will find off-grid ready features and interior comforts to make each adventure count! Each unit is built with an automotive grade painted high-impact front cap with KeyShield protection, an AlphaPly roof membrane, and a one-piece polypropylene underbelly for added durability. There is also a high-performance Road Armor shock absorbing equalizer for smoother towing. You will also appreciate the slam-latch baggage doors outside, along with a Key-Alike lock system, dual 30 lb. LP tanks and the industry's best 80-gallon fresh water capacity. The hardwood cabinet doors, seamless pressed countertops, and Oxygenics shower head will add to your comfort, and you'll find plenty of storage both inside and out for all your personal belongings, camp gear and more!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $10,279
Sale Price: $49,995
Stock# T143787
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| Dry Weight | 6550 lbs |
| Cargo Capacity | 2250 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST235/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Furrion |
| Refrigerator Size | 10.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 18' Electric w/Dotless Neon Style LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTCGM2XTC505326 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


