New 2026 Keystone RV Fuzion Impact Edition 2813 Toy Hauler Travel Trailer
Keystone Fuzion Impact Edition toy hauler 2813 highlights:
- RV Queen Bed
- 10 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- 8' Garage Door
- Aluminum Exterior
This open concept toy hauler is sure to meet all of your needs. There is a full kitchen with a Furrion three burner gas range and a microwave oven to prepare meals, plus a 10 cu. ft. 12V refrigerator to keep food fresh. You'll find comfortable seating space on the dual opposing sofas with a top queen bed, and there is TV prep if you want to add some entertainment. The RV queen bed in the front master bedroom will bring a great night's rest, and the dual entry bath lets you clean up after trail riding. When you're ready to head home, the 13' 4" garage area includes frame welded tie downs to keep your toys secure.
Embrace the great outdoors with a Fuzion Impact Edition toy hauler by Keystone!
The larger shower is just the beginning - our toy haulers are designed to provide the comforts of home, so you can focus on making memories. All units feature large tinted safety glass windows, providing stunning views and added protection. The Dexter® E-Z Lube® axles ensure smooth towing and reduced maintenance, while the 5K lbs. frame welded tie-downs keep your toys secure and stable on the road. Plus, the one-touch electric awning with LED lights provides shade and ambiance, perfect for relaxing outdoors. And you can always stay connected and safe with the Furrion wireless backup camera prep, making maneuvering a breeze.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $11,780
Sale Price: $38,899
Stock# R7885
| Sleeps | 6 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1020 lbs |
| Dry Weight | 7138 lbs |
| Cargo Capacity | 3862 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| Garage Size | 31 ft 4 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Girard On Demand |
| Awning Info | 18' Electric with Adjustable Arms, Auto Dump, LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT1PN24TW815149 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


