New 2026 Keystone RV Raptor Carbon Series 29WFO Toy Hauler Travel Trailer
13’ 6” Garage / Tandem Axle / Bonus Bunk / Solar / 30 Gallon Fuel Station
Raptor Carbon Series 29WFO toy hauler travel trailer highlights:
- Dual Roll Over Sofas
- Bonus Bunk
- 12V Refrigerator
- RV Queen Bed
- Aluminum Sidewalls
Options Added:
Intense Interior Package*
Extreme Exterior Package*
Solar Flex Protect*
Ramp Door Package
Electric Stabilizer Jacks
10 cu/ft.Refrigerator - 12V
30 Gallon Fuel Station
2nd 15K A/C
Bonus Bunk w/Rollover Sofas
RVIA Seal
Load up your favorite off-road riding toys and head to your favorite trails, dunes, or competition rally with family and friends. This unit sleeps six with the RV queen bed in front and the dual roll over sofas and bonus bunk in back. The 13' garage with 5K inter-lock system tie downs will get all of your cargo safely to your destination. Once in camp, the rear ramp door will help you easily unload and then set up the sofas with table in between. A full kitchen allows you to refuel your bodies easily by providing a three-burner range and 17" black oven, a 12V refrigerator for your perishables, and a microwave oven to heat up leftovers. The full bath will allow everyone to easily clean up after a full day of fun, and you will enjoy the private front bedroom with an RV queen bed and a full closet for all of your things.
Each Raptor Carbon Series toy hauler travel trailer is built with a 10" I-beam frame, and aluminum sidewalls, a SuperFlex roof membrane, and new sleek exterior graphics! There is also a lighted pass-through storage outside, along with a hot/cold shower, MORryde StepAbove entry steps, and an exterior convenience center for all your hookups. Head inside to find refreshed interior decor, pull-down window shades, soft-close hardwood cabinetry with hidden hinges, and pressed countertops to name a few comforts!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,950 or $30/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $14,179
Sale Price: $34,900
Stock# TW805157
Interior Color: Galaxy
| Sleeps | 6 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Galaxy |
| Hitch Weight | 1085 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Dry Weight | 7490 lbs |
| Cargo Capacity | 3510 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| Garage Size | 13 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 18' Power One-Touch w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


