New 2026 Lance Lance Truck Campers 855S Truck Camper
WELL EQUIPPED TRUCK CAMPER - CALL OR MESSAGE FOR RVL PRICE!
Lance truck camper 855S highlights:
- Queen-Size Bed
- Three-Burner Range
- Single Slide
- Exterior Wash Station
Even though this Lance truck camper is compact enough to fit in a short-bed truck, it provides all of the features and amenities seen in larger models. The single slide booth dinette that has been included is what gives this camper the ability to sleep four people each evening, and in the morning you can feast on a hearty breakfast cooked up in the fully equipped kitchen on the stainless steel three-burner range top and stored for later in the 5 cubic foot three way refrigerator. You will experience privacy throughout your trip with the blinds above the dinette, the galley, and the cab-over, plus there is a privacy curtain for you to draw when you're ready to lay down on the queen-size pillow top mattress.
There's no better time than now to start camping in a Lance truck camper! Each model is constructed with a full aluminum frame, a one-piece roof membrane, and block foam insulation throughout to enjoy four seasons of camping. You'll appreciate a keyless entry, an exterior shower, electric remote camper jacks, and eye-catching mountain scene graphics. Inside, there are flat panel cabinet doors, Euro-ply non-toxic cabinet construction, a combo blackout screen and shade, plus a convenient key hanger. There is also a dual pane bath skylight, a solid surface galley countertop, a pop-up charging tower, plus many more interior comforts. And don't forget to check out the select optional features available to further customize your truck camper!
*Price listed is a starting rate on a well equipped truck camper and are subject to change based on selected options and customization. Additional upgrades, features, and enhancements that may not be shown here are available at an extra cost. Final pricing will vary depending on the specific selections made, contact dealer for more information.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# LANCE-TC855S
Interior Color: Lapis, Bronzite, Grayson
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 18 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 8 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Lapis, Bronzite, Grayson |
| Dry Weight | 2857 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Three Way |
| Refrigerator Size | 5 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 8 ft 11 in |
| Wet Weight | 3191 lbs |
| Center of Gravity Front | 39 in |
| Center of Gravity Rear | 39 in |
| LP Tank Capacity | 5 gals |
| Water Heater Type | Truma Aquago |
| Truck Bed Size | Short |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


