New 2026 Lance Lance Truck Campers 975 Truck Camper
ARRIVING SOON!!! CALL TODAY FOR AVAILABILITY!!!
Lance truck camper 975 highlights:
- Pillow Top Mattress
- Large Slide Out
- Exterior Wash Station
- Fits Long Beds
- Full Dry Bath
Whether you enjoy camping in the deep woods, fishing for that next big catch, or exploring beautiful mountain ranges, this Lance truck camper will help you make your dreams a reality. From the queen-size bed to the fully equipped dry bath that features a skylight, you can find all of the amenities you need for a successful adventure in this camper. The expansive storage inside and outside allows you to bring along any essentials you may need, and the stainless steel three-burner range top makes mealtime preparations a breeze.
There's no better time than now to start camping in a Lance truck camper! Each model is constructed with a full aluminum frame, a one-piece roof membrane, and block foam insulation throughout to enjoy four seasons of camping. You'll appreciate a keyless entry, an exterior shower, electric remote camper jacks, and eye-catching mountain scene graphics. Inside, there is Lite-Ply cabinet construction, an entry door pull shade, a dual pane bath skylight, and a solid surface galley countertop to name a few comforts. And don't forget to check out the select optional features available to further customize your truck camper!
INTERIOR: GRAYSON
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# INC-LANCE181540
Interior Color: Lapis, Bronzite, Grayson
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Interior Color | Lapis, Bronzite, Grayson |
| Dry Weight | 3394 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 14300 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Norcold Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 10 ft 4 in |
| Wet Weight | 3857 lbs |
| Center of Gravity Front | 49 in |
| Center of Gravity Rear | 47 in |
| LP Tank Capacity | 5 gals |
| Water Heater Type | Truma Aquago |
| Truck Bed Size | Long |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 181540 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


