New 2026 Midwest Automotive Designs Ford Passage MD2 (Ford) Motor Home Class B
Freedom Lithium Package Heated & Massage Seats Power Shades
Midwest Automotive Designs Ford Passage Class B gas motorhome MD2 (Ford) highlights:
- Wet Bath
- Power Sofa Bed
- Rooftop Solar Charging
- Induction Cooktop
- All-Wheel Drive
Forget about the way that you used to travel and begin traveling like a pro with this Ford Passage Class B gas motorhome! This coach has it all! You will find a wet bath with a retractable clothes line for staying clean, a rear power folding sofa bed for getting a full night of rest, a galley kitchen with an induction cooktop and stainless steel microwave for preparing easy meals, and a rear HDTV for entertaining yourself after a long day of traveling. Some of the other additions that are sure to make your life easier are the pull-out pantry below the countertop, the cab swivel seats, the climate controlled roof fan, and more!
The Midwest Automotive Designs Ford Passage Class B gas motorhome is the luxurious and nimble coach of your dreams! With the Ford Passage, you will have superior craftsmanship which is most evidently seen in the Lithium Freedom 600 Package, the AWD drivetrain, the digital touchscreen coach controls, and the complete insulation package. A power awing with an LED light comes standard outside, along with a 320-watt rooftop solar charging system, a rear hitch with a wiring package, and an exterior shower to name a few conveniences. Inside, you'll find composite seamless flooring, solid surface countertops, and under-sofa storage for your luggage and more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $68,524
Sale Price: $162,911
Stock# 14904
Chassis: Ford Transit AWD
Exterior Color: Carbonized Grey
Interior Color: Black
| Sleeps | 2 |
| Length | 22 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Interior Color | Black |
| Exterior Color | Carbonized Grey |
| GVWR | 10360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 22 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 14 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 83 |
| Engine | 3.5L 6-Cylinder Turbo |
| Chassis | Ford Transit AWD |
| Horsepower | 310 hp |
| Fuel Capacity | 25 gals |
| Wheelbase | 148 in |
| Torque | 400 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V/110V |
| Refrigerator Size | 7.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Rear 24" HDTV |
| Awning Info | Power with LED Light |
| Gross Combined Weight | 12600 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FTRU8UG1RKA22544 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


