New 2026 Northern Lite Sportsman Plus 9-6 SP Wet Bath Truck Camper
Coming in May 2026! Reserve today!
Coming in May 2026! Reserve today!
Options included on this unit:
8 cu ft 12 volt fridge
Chocolate Sandstone Leatherette
Black carbon fiber graphics
Standard Sapelle wood
Includes the now standard Truma Combi Eco plus!
Northern Lite Sportsman Plus truck camper 9-6 Wet Bath highlights:
- Face-Face Dinette
- Queen Bed
- USB Charging Station
- Electric Jacks
- 3-200W Solar Panels
- 42.5" Center of Gravity
With this Sportsman Plus truck camper, you'll be able to see the country! You have room to relax on the U-shaped dinette which can turn into a bed if needed. The wet bath offers you all of the bathroom amenities in a compact location, and the kitchen has a three-burner cooktop for making fresh meals. You can add an optional microwave if you want to be able to heat up quick snacks. The 2200 Fantastic fan will cool you off while you are inside, and there is plenty of storage spaces for personal belongings, food, and more! An optional 600AH lithium power system and optional Truma Combi furnace/hot water system can be added on this model for even more comfort and convenience!
The Northern Lite Sportsman Plus truck camper was created for the outdoor enthusiast! With its four-season design, you can stay warm on a ski trip to the mountains and cool on a hot summer day out West. You'll have a heated basement, sliding propane tray, exterior 110V plug, and three 200W solar panels to help you camp in peace. You even have the ability to customize your camper to create a unit that suits your needs perfectly. Some of those customizations include the optional air conditioner, microwave, wireless backup camera, LCD TV, boat rack, and awnings.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# TWC-612
Interior Color: Sapelle & Chocolate Sandstone Leatherette
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| Ext Height | 7 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Interior Color | Sapelle & Chocolate Sandstone Leatherette |
| Dry Weight | 2730 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 13 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 volt Compressor |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 9 ft 2 in |
| Center of Gravity Front | 42.5 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| Truck Bed Size | Long |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 600 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


