New 2026 Travel Lite Rove Lite Classic 14FBC Travel Trailer
Travel Lite Rove Lite Classic travel trailer 14FBC highlights:
- Full Rear Bath
- Booth Dinette
- 10 Gal. Fresh Water Tank
- Outside Shower
You won't believe all that is packed into this travel trailer! Prepare a delicious home cooked meal with the two burner stovetop, clean up the dishes in the 13" x 15" single bowl sink, and store any leftovers in the below the counter 12V 3 cu. ft. refrigerator, plus there is a trash can below additional countertop space next to the pantry. The front booth dinette is great for eating meals, playing games, and transforming into an extra sleeping space. There is shelving and overhead cabinets to store your items. The rear private bathroom has a 24" x 36" shower to freshen up in and a sliding barn door for privacy.
Each one of these Travel Lite Rove Lite Classic travel trailers has everything you need for a comfortable and enjoyable adventure in the great outdoors! Their lightweight design makes them easy to tow and perfect for the outdoor enthusiasts looking for adventure. A tankless water heater provides hot water for a relaxing shower. With a 6k BTU side mount A/C and an 18,000 BTU furnace, you are sure to stay comfortable. A few other features you will appreciate include 13" wheels, a detachable 30 amp power cord, a monitor panel, and an optional Offroad Package if you plan to go off the beaten path!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# 58480
Exterior Color: WHITE
Interior Color: WHITE OAK AZDEL
| Sleeps | 2 |
| Length | 16 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 8 ft 1 in |
| Interior Color | WHITE OAK AZDEL |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 198 lbs |
| GVWR | 2500 lbs |
| Dry Weight | 2094 lbs |
| Cargo Capacity | 386 lbs |
| Fresh Water Capacity | 10 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 15 gals |
| Tire Size | 175/80R13 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 6000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 55MTM1710T1011017 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


