New 2026 Winnebago Micro Minnie 2100BH Travel Trailer
At Fun Town RV, we do more for our customers. Our RVs come loaded with upgrades you won’t find at other dealerships—and at a lower price. We’re committed to making sure you get the most value for your money, every time.
Winnebago Micro Minnie travel trailer 2100BH highlights:
- Booth Dinette Slide
- Full-Size Bed
- Bunk Beds
- 10 CU. FT Refrigerator
- Exterior Pack-N-Play Door
The 2026 Winnebago Micro Minnie 2100BH Travel Trailer is a family style camper with a spacious floorplan with its single slide out. Make the most out of this model with this great galley kitchen: two burner cook top, microwave, 10.3 CU FT 12V Refrigerator, single basin stainless steel sink, and extra counter space with the flip-up counter that adds space for prepping food when making dinner at night.
The Front east-to-west 54” x 74” full bed with a privacy divider curtain has storage above and adds extra walking space in the main living area. The 28” x 72” rear corner bunks are great for your kids but also like the main bed it has a Pack-N-Play Door for you to stash your gear under the camper easily. The 44” x 72” booth dinette is situated on the slide that allows more walking space but also converts to another bed if needed.
The private bath has a 24” x 36” shower with detachable shower head for rinsing off and also fold-down sink when needed.
Start your road trip in one of Winnebago’s Micro Minnie travel trailers! Towing is made easy with this compact 7' width camper to keep a better eye out for around your camper on the road. They don't lack in features either although they are compact in size. The spacious galley kitchen including a sink, refrigerator, a cooktop, and even a convection microwave oven allows you to cook without compromise. The premium features include: Smart TV, an indoor/outdoor JBL premium sound system and Aura Cube high performance mechless media center,and a power awning with LED lighting. Each model also comes with flexible exterior storage to make packing quick and easy, a 200-watt solar panel for off-grid camping, and Dexter TORFLEX torsion stub axles for smooth towing! These campers are ready to hit the road when you're ready to set out. Every choice Winnebago elevates your camping experience and makes great lifelong memories.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $13,016
Sale Price: $32,995
Stock# 219257
Exterior Color: WHITE
Interior Color: MODERN LUXE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Interior Color | MODERN LUXE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 448 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 4049 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 13' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 54CTM2J24T3103647 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


