Used 2014 Forest River RV Wildwood Lodge 39FDEN DLX Destination Trailer
Front living destination layout with dual slides for spacious seasonal comfort.
The Wildwood 39FDEN DLX destination trailer by Forest River offers double slides and a front living area.
To the right of the entrance you will find an entertainment center. Along the front wall of the trailer there is a sofa with tables on either side. The slide offers a lounge chair, sofa, and dinette. On the opposite side of the trailer there are chairs at the counter, a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and a pantry.
The bathroom offers a toilet, wardrobe, neo-angle shower or an optional neo-angle tub, sink, and medicine cabinet.
The rear bedroom has a queen bed slide. Across from the bed you will find a large vanity. There is also a wardrobe and an optional washer and dryer. The bedroom also offers a private entrance outside.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $23,102
Sale Price: $19,996
Stock# R11729A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 40 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1362 lbs |
| Dry Weight | 9725 lbs |
| Cargo Capacity | 1737 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4TWDR21EM053517 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


