Used 2014 Winnebago Industries Towables Ultralite 28DDBH Travel Trailer
Take along a few friends in this Ultra Lite travel trailer 28DDBH by Winnebago Industries Towables. With double bed bunks, dual slides, and double entry doors for added convenience you will love camping in this unit! Not to mention that it sleeps nine!
Step inside the front most entry door and enter the combined kitchen and living space with dual slides. There is an entertainment center straight ahead on the right which can be easily viewed from any seating in the space. Straight ahead is a sofa sleeper and booth dinette slide for dining and just hanging out. Plus each can easily be made into additional sleeping space at night if needed.
A convenient kitchen island featuring a double sink and counter space is in the center with a slide-out refrigerator, three burner range, plus more counter space and microwave oven located to the left of the entry door. There is also a pantry nearby for dry goods and more.
The front features an private bedroom with sliding pocket door. There are dual wardrobes and nightstands, an overhead cabinet, and front pass-through compartment below the bed.
All the way back to the rear of this unit you will find a double bed size set of bunks on the right with a wardrobe at the foot of the bed. On the left side there is a bath with private entry which includes a tub/shower, toilet, sink, and so much more!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $5,005
Sale Price: $17,990
Stock# 18025C
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 760 lbs |
| GVWR | 9560 lbs |
| Dry Weight | 6740 lbs |
| Cargo Capacity | 2820 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 54CAG0R23E1T89142 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


