Used 2015 Coachmen RV Catalina 293QBCK Travel Trailer
GREAT PRICE! ROOM FOR THE WHOLE FAMILY!This Coachmen Catalina 293QBCK offers a spacious travel trailer for a larger family with sleeping for nine! Plus there is an outdoor kitchen that you can add for the chef in the family to enjoy!
Step inside and see a front bedroom to your right featuring a queen bed, dual bedside wardrobes, and overhead cabinetry. The entertainment center straight ahead through the entry door can easily be viewed by the sofa and u-shaped dinette slide nearby. There is overhead storage above the sofa and a pantry just off the dinette side for dry and canned food storage, and more.
The kitchen features a large single sink, a three burner range, refrigerator, and microwave, plus plenty of storage both above and below the counter area.
The convenient bath is located just outside the rear bunkhouse and provides a tub/shower, toilet, and vanity with sink, plus medicine cabinet.
The rear bunkhouse is where you will find the children hanging out with a set of bunk beds on the left, a COA cube sofa with upper bunk along the rear wall, and a wardrobe with TV cabinet to the right of the door, and so much more!
Outside the trailer is a pull out camper kitchen with a refrigerator, single sink, and Coleman cooking grill.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# BGCON083
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 6512 lbs |
| Cargo Capacity | 2988 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5ZT2CAUB9FA018855 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


