Used 2015 Forest River RV Georgetown 270S Motor Home Class A
The Georgetown 270S motor home by Forest River offers a single slide, an optional overhead bunk and a table between the driver and passenger seats.
Stepping inside the motor home, to the left there is a three burner range, microwave, and double kitchen sink. The slide is on the opposite side of the motor home. On the slide you will find a u-dinette, refrigerator, pantry, and wardrobe. You can choose an optional hide-a-bed sofa in place of the dinette.
In the bathroom there is a sink, toilet, and corner shower.
The rear bedroom offers a king bed with shirt closets on either side of the bed. In the corner of the room you will find a TV.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home, so storage is not a problem.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# UM590215
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Cargo Capacity | 2900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Miles | 52060 |
| VIN | 1F65F5DY2E0A14560 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


