Used 2015 Keystone RV Laredo LHT 28BH Travel Trailer
As you enter you will be pleasantly surprised by the spaciousness created by a large slide out opposite the door featuring a fold-down sofa and booth dinette. The sofa features overhead storage to keep things neat and organized. There is an entertainment center straight in from the door on the right that can easily be viewed from both seating areas, and it sits just off the foot of the bed in front.
The bedroom can be made more private by closing the two sliding doors found on either side of the entertainment center. The queen bed has dual wardrobe for clothing storage, and there is also some overhead cabinetry as well.
The kitchen is to the left of the door and features an L-shaped counter. There is a double sink, a three burner range, refrigerator, and plenty of overhead storage along with lower cupboards for dishes and things. The wardrobe/pantry between the refrigerator and bunks is perfect for food storage as well as clothing.
The very rear left offers double bed bunks that the kids will certainly love. The compete bath in the opposite corner is convenient and features a tub/shower, toilet and vanity with sink.
You will easily be able to stow away all of your outdoor gear in the front pass-through compartment that is accessible from either side. A pull-out kitchen in the back makes barbecuing easy with a bumper mount grill, single sink, overhead storage, counter space, and a single sink with a two burner cook-top, and more!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# FK601415
Interior Color: Chestnut, Sunset, Amaretto
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Chestnut, Sunset, Amaretto |
| Hitch Weight | 750 lbs |
| Dry Weight | 6000 lbs |
| Cargo Capacity | 1750 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4YDT28B2XFK601415 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


