Used 2015 Keystone RV Sprinter 343FWBHS Fifth Wheel
Take the whole family and a few extra guests camping in this spacious Sprinter 343FWBHS wide body designed fifth wheel by Keystone RV. This unit features triple slides, a bunkhouse that the kids can call their own, two full baths, a fireplace, and outdoor kitchen too! And, did I mention that it sleeps TEN!
Step inside and see a front bed and bath to the immediate right up two steps. The bath provides a residential shower, linen cabinet, toilet and sink. The front bedroom features a 60" x 80" residential queen size bed and overhead cabinet for storage.
The main living area features a combined kitchen and living space with 42" deep slide out 48" booth dinette and tri-fold sofa which is perfect for extra sleeping space if needed, or for kicking back and enjoying the 40" LED HDTV and fireplace nearby.
The kitchen provides you with all that you need to prepare and cook food for a hungry bunch. There is a refrigerator, three burner range, large kitchen sink, and pantry that is located just off the dinette slide.
The second bath features a tub/shower, corner vanity with sink, and toilet.
The bunkhouse in the rear is definitely a place that the kids can call their own. There is a sleeper sofa slide with hinged bunk above just inside the door on the right. The left side also has a set of bunks with a fold up upper bunk. All bunks are 30" x 74" in length. Along the rear wall there is storage and an entertainment center with flat screen TV for enjoying.
On the outside there is an exterior kitchen that is the perfect feature if you like cooking and dining outside. There is a convenient refrigerator, counter space, overhead storage, flip-out stove with two burners, and a rear mounted grill.
This unit offers everything you need and more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# UF1532172
Interior Color: Alder, Peppercorn, Slate Gray
| Sleeps | 10 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Interior Color | Alder, Peppercorn, Slate Gray |
| Hitch Weight | 2135 lbs |
| Dry Weight | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 2770 lbs |
| Fresh Water Capacity | 87 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4YDF33424F1532172 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

