Used 2015 Thor Motor Coach Windsport 27K Motor Home Class A
The Windsport 27K class A motor home by Thor Motor Coach features a large single slide, king size bed, and exterior rear mega storage compartment for all of your outdoor camping gear and more.
There is an L-shaped sofa with air bed and pedestal table table straight in from the side entry door. From the sofa you can enjoy the 32" TV mounted on the wall above the entry door.
To the left of the entrance you will find all the kitchen amenities needed to prepare and cook food while you are traveling. There is a slide-out 3 burner range with overhead microwave oven, a large kitchen sink, refrigerator, and pantry, plus overhead storage cabinets for dishes and things. This slide also includes the rear bedroom nightstands and king size bed.
Opposite the kitchen area find a convenient full bath with 24" x 36" shower, toilet, overhead storage, medicine cabinet and vanity with sink. There is a linen cabinet just outside the bath door on your left when looking in.
The rear bedroom features a 72" x 76" king bed with nightstands and overhead storage that is part of the large single slide-out. Opposite the bed are dual wardrobes with a dresser between them.
Back up front there is a drop-down overhead bunk for more sleeping space if needed, and between the driver and passenger seat there is a convenient coffee table. This 2015 Thor Windsport 27K has a complete new roof and sheeting.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $1,000
Sale Price: $35,995
Stock# 7GQC352
Chassis: Ford F53 SuperDuty
Exterior Color: Cabernet, Cityscape, Lakeshore
Interior Color: Fusion Grey, Taupe Metallic, T
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Fusion Grey, Taupe Metallic, T |
| Exterior Color | Cabernet, Cityscape, Lakeshore |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 19.5 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Engine | 6.8L V10 362Hp |
| Chassis | Ford F53 SuperDuty |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


