Used 2016 Forest River RV Rockwood Freedom Series 2280BH Folding Pop-Up Camper
The Rockwood Freedom 2280BH folding pop-up camper from Forest River offers front and rear tent end beds.
The front king and rear queen tent end beds offer comfortable sleeping. Inside you will find a gaucho/bed to the left. Across, a booth dinette includes a table extension. The back wall also holds a swing galley with single bowl sink, three burner stove top, and optional refrigerator. A cabinet in the corner offers extra storage.
To the right of the entry, a cabinet is included. You may choose an optional shower and port-a-potty with storage for even more of the conveniences of home.
Outside, you will find a gas grill and a 28 x 84 front deck storage with expanded metal decking which can hold bikes or dirt bikes, plus more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# C297229
Exterior Color: White
| Sleeps | 8 |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Exterior Color | White |
| Dry Weight | 2277 lbs |
| Cargo Capacity | 1082 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 6 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | 2 main beds, Dinette, Sofa |
| Refrigerator Type | Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | Walk-In |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Open Length | 23 ft 10 in |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


